למה אבות שוכחים את התינוק/ת שלהם באוטו?

היום התבשרנו בבשורה קשה על אב ששכח את בתו בת ה-7 חודשים במשך שעתיים וחצי ברכב לוהט עד שהגיעה למצב של פרכוסים וחוסר נשימה. נמסר עוד שהאבא קיבל במהלך הנסיעה טלפון בו התבקש להגיע מהר למקום העבודה שלו.

אני מצטט מהכתבה שפורסמה היום ב-ynet:

בעדותו במשטרה סיפר האב, כי בדרך כלל אשתו לוקחת את הבת לפעוטון בראש-העין. לדבריו, במהלך הנסיעה הוא קיבל שיחת טלפון מהעבודה, בה הוא התבקש להגיע מהר למקום. כשיצא מהרכב הוא המשיך לשוחח בטלפון ושכח שבתו במושב האחורי. אחרי שעתיים וחצי הוא גילה את הבת, כשיצא לפגישת עבודה בפארק אזורים בפתח-תקווה.

 

משהו מעניין תפס את תשומת ליבי. הטוקבקים:

אב אחד כותב:

"ילדים נרדמים בקלות בנסיעות וכ"כ קל לשכוח אותם. כבר כמה פעמים הייתי לבד עם בתי בת חצי                 שנה בבית, וכשהיא השמיעה רעש נבהלתי כי הרגשתי לבד."

איתן מירושלים כותב:

"הלחץ בעבודה והמחויבות זו הסיבה."

 

ופתאום חשבתי, נכון שזה תמיד קורה לאבות ששוכחים את הילדים שלהם באוטו עד מוות? למה זה ככה? שאלתי כמה אבות לדעתם, איך הם מבינים את הסטטיסטיקה הזו שברוב המקרים של שכחת תינוק/ת ברכב מדובר באבא?

אחד אמר: אבות דעתם מוסחת בקלות.

שני אמר: כמו שבכתבה הזו היה כתוב שהוא קיבל טלפון מהעבודה. העבודה והקריירה שמה אותנו בלחץ אדיר, לפרנס, להתקדם, להתקדם בשביל לפרנס את המשפחה עוד.

שלישי אמר: בד"כ האישה היא זו שמטפלת בילדים או בתינוק/ת ולכן האבות האלה כנראה שלא רגילים להוציא את התינוקות שלהם מהאוטו, כי האישה עושה את זה תמיד.

אז בעצם אולי אבות מסוכנים לילדים שלהם? אולי אסור לשלוח אותם לבד עם הילדים ברכב? אם האבות דעתם מוסחת בקלות, אם הראש שלנו תקוע בעבודה, אם אנחנו לא רגילים לטפל בילדים – אולי זו סכנה אמיתית לשלוח איתנו את הילדים לכל מיני מקומות?

האם אבות הם חסרי אחריות כלפי התינוקות שלהם? האם בגיל הזה האבות לא מתחברים לתינוק/ת שלהם עד כדי שכחה אותו ברכב? עד שלא שמים לב במשך שלוש שעות שהבת הקטנה שלהם לא איתם?

ובאמת ראיתי טוקבקים של אנשים שחשבו אותו דבר:

אלמונית רשמה:

ואני תוהה, מדוע זה קורה רק לאבות?
אולי בגלל שאתם כל כך שקועים בעצמכם תמיד?
אולי כי אתם לא מסוגלים לחשוב או לעשות כמה דברים במקביל?
אולי כי אתם רגילים "לעופף"?
דחיינים של משימות?

עוד מישהו:

איזה מין אבא זה ? אולי בכלל הוא לא זכר שנולדה לו בת ?..3 שעות הוא בילה בבריכה ולא נזכר בה לרגע ורק שהוא יצא חזרה הביתה פתאום הוא גילה אותה?..אולי הוא היה שתוי , מסומם ? ..בכל מקרה יש לבדוק מה קורה אצלו בבית עם שאר הילדים , ייתכן ועדיף לילדים לגדול במקום אחר.

ועוד:

אבות ! תתעוררו על החיים שלכם ! רק אתם שוכחים ילדים.

נונה רושמת:

זה קורה יותר לגברים מרוב שהראש שלהם לא נתון לילדים והנשים הן אלה שנושאות באחריות הרבה.        מצער ביותר ומצריך מחשבה נוספת על האופן בו ניתן למנוע את ההפקרות הזאת.איך אפשר לשכוח            ילד במכונית לעולם לא אבין זאת.

האם אתם מסוגלים לדמיין שמקרה כזה קורה אצלכם (חס וחלילה)? האם גם אתם מסוגלים לשכוח תינוקת בתוך רכב בגלל לחץ בעבודה, עומס כזה או אחר? ועוד לשלוש שעות?

מדוע אמהות לא שוכחות את התינוקות שלהן ברכב?

ברור שהטיפול הצמוד של האמא יוצר קשר אחר, עמוק יותר, סימביוטי יותר בינה ובין התינוק שלה. גם אבות שמעורבים בטיפול בתינוקות מעידים על כך שהקשר עם ילדיהם הרכים הוא חזק יותר. אב שמטפל בתינוק/ת שלו בצורה תדירה, אב שמפתח קשר עם התינוק/ת שלו לא יוכל לשכוח את התינוקת שלו ברכב. התינוק/ת יהיו חסרים לידו, הוא ישים לב שהם לא שם. הטיפול בתינוקות מכניס את האבא המטפל לסוג של שגרה, ריתמוס. כמו שהאמא מרגישה כשהתינוק/ת לא נמצאת לידה, כך גם ירגיש אותו אב את השקט הזה שקט שלא ניתן לא לשים לב אליו. אין מה לעשות, בעקבות הפעולות נמשכים הלבבות, או לענייננו, בעקבות הטיפול נוצר קשר חזק בין האב לתינוק/ת.

ככל שאבות יהיו יותר מעורבים בסדר יום של התינוק/ת שלהם, יווצר קשר חזק יותר בינם לבין מי שהם מחוייבים ואחראים להם. ואז למרות הטלפון מהבוס שדורש שהוא יגיע מהר למשרד, אותו אב יזכור שיש משהו חשוב יותר מהעבודה וזה הילדים שלו. אולי אז הוא יוכל להגיד לבוס הסמכותי שלו, שהוא מצטער אבל לא יוכל להגיע בזמן הקרוב. הוא עסוק כרגע בדבר שהכי חשוב לו בחיים.

השאלה עוברת למגרש שלכם. האם אתם חושבים שיש סיבות אחרות לתופעה? האם יש פתרון אחר?

עוד פוסטים קשורים:

תגיות:

אודות כפיר לב סיני

כפיר לב סיני הוא אבא לשלושה ילדים שהחליט שבשביל להיות אבא טוב יותר הוא צריך לכתוב על זה. כמה שיותר. תוכלו ליצור איתו קשר ב-Google+ אבל בעיקר בפייסבוק.